Batı cephesinde hatlar birleşti, harita değişti!

Türk Silahlı Kuvvetlerince düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı 27. gününde. Bugün alınan köylerle beraber, Racu'nun batısındaki güvenli cep ile Şeyh Hadid beldesinin kuzeyine uzanan diğer güvenli cep birleştirildi.

Batı cephesinde hatlar birleşti, harita değişti!
Batı cephesinde hatlar birleşti, harita değişti! Tuğba Dursun
Bu içerik 72 kez okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 20 Ocak'ta Afrin'e yönelik olarak Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ile birlikte başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın 27. gününde, cephede sıcak gelişmeler var.

BATI CEPHESİNDE HATLAR BİRLEŞTİ

Türk özel kuvvetler askerleri ve ÖSO güçleri, Afrin'in kuzeyindeki Bülbül nahiyesine bağlı Duraklı köyünü bu sabah ele geçirdi. Kilis sınırının Suriye tarafındaki Bülbül ve Azez ceplerinin birleştirilmesi için bir önemli adım daha atılmış oldu. ÖSO, öğle saatlerinde de Şedya, Şerbanlı (Kum Reçe) ve Karri köylerinin yanı sıra Karri köyünün oradaki tepenin alındığını duyurdu. Böylece, Türkiye sınırı boyunca Racu'nun batısındaki güvenli cep ile  Şeyh Hadid beldesinin kuzeyine uzanan diğer güvenli cep birleştirildi.

 

SICAK ÇATIŞMANIN ARDINDAN DİVAN DA ALINDI

Cinderes'e doğru ilerleyen birlikler ise, sabahtan bu yana sıcak çatışmanın sürdüğü Divan köyünü YPG'lilerden aldı. Atme yakınlarındaki köy, Hatay Reyhanlı'nın hemen karşısında yer alıyor.

15:00 TSK ve ÖSO, Afrin'in Yukarı Divan köyünü terör örgütü PYD/PKK'dan kurtardı.

14.00: TSK ve ÖSO, Afrin'de Karri, Şerbanlı ve Şedya köylerini terör örgütü PYD/PKK'dan temizledi.

13.50: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in kuzeyindeki Duraklı köyünü teröristlerden arındırdı.

13.30: Afrin'in kuzeyindeki Bülbül çevresinde teröristlerin uçurduğu bir insansız hava aracı imha edildi.

12.10: Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Suriye’deki operasyonları devam ederken, Şırnak’tan sınır bölgesine zırhlı araç ve asker sevkiyatı yapıldı. 

09.50: Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana bin 528 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

08:42 Nato'dan Afrin açıklaması: Kuzey Suriye’de NATO’nun bulunmadığını ifade eden Stoltenberg, Türkiye'nin bazı meşru güvenlik endişeleri olduğunu söyledi. Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin Türkiye kadar terör mağduru olmadığını ve Türkiye’nin binlerce mülteciye ev sahipliği yaptığını belirterek,“Ancak Türkiye'nin buna orantılı ve ölçülü bir şekilde karşılık vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

Kırıkhan, Hassa ve Reyhanlı ilçelerinin sınıra yakın bölgelerindeki birlikler de Afrin batı kırsalında yer alan teröristlere ait mevzilere topçu birliklerince atış yaptı. Sınır hattında askeri araç sevkiyatı da devam etti.

 

Batı cephesinde hatlar birleşti harita değişti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi