işte Google logosunun tarihçesi

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru google nasıl doğdu nasıl gelişti ve dünyanın en iyisi haline geldi? bu sorular şüphesiz google ile alakalı sorulan soruların başında geliyor. Ama peki ya logosu? popüler arama motoru google logosunun tarihçesini hiç merak ettiniz mi? işte google logosunun tarihçesi.

işte Google logosunun tarihçesi
işte Google logosunun tarihçesi Ahmet Uğur
Bu içerik 151 kez okundu.

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru google nasıl doğdu nasıl gelişti ve dünyanın en iyisi haline geldi? bu sorular şüphesiz google ile alakalı sorulan soruların başında geliyor. Ama peki ya logoso? popüler arama motoru google logosunun tarihçesini hiç merak ettiniz mi? işte google logosunun tarihçesi.

Popüler arama motoru google, geçtiğimiz dönemlerde logosunu güncelleyerek yeni bir tasarıma kavuşturmuş ve hatta bu haberi doodle olarak tüm kullanıcılarına duyurmuştu. Yayınlanan doodleda, google logosunun tarihsel değişimleri ve hikayesi yer alıyordu. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru ünvanuna sahip olan google, ilk olarak bundan neredeyse 19 yıl önce, yani 1998 de ilk haliyle yayınlanan google logosu geçtiğimiz dönemde yeniden güncellendi ve bu haliyle tarihsel gelişimi de doodle olarak google kullanıcılarına sunuldu.

Dünyada milyarlarla ifade edilen rakamlarına ulaşan kullanıcı sayısıyla dünyanın en fazla kullanılan arama motoru haline gelen popüler arama motoru Google'ın logosunda hangi değişiklikler yapıldı hiç merak ettiniz mi? 98 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından çizilen ilk google logosunun Stanford Üniveristesi için kullandığı ifade edilmişti. İşte bu macera 2015 yılına kadar devam etti ve 2015 yılında yepyeni bir logo ile yeniden kullanıcıların karşısına çıktı. Google logosunun bu yeni görünümünde G simgesinin ve Google noktalarının yer aldığını görüyoruz. Google'ın yenilikleri hakkında hazırlanan videoyu görmek için haberimizin detaylarına bakabilirsiniz. 

İnternet dünyasında dünyanın en çok ziyaret edilen sayfası sizin de bildiğiniz üzere tartışmasız Google ana sayfasıdır. Google , internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. 1998 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Google'ın en bilindik çalışmalarından biri olan Doodle ziyaretçileri sürprizleriyle şaşırtıyor. Günün anlam ve önemini belirtmek için Google logosunun tarihçesi kelimesinde olduğu gibi sürekli değişen sözcüklerle kullanıcı karşısına çıkan Doodle ziyaretçilerine bu alanda çok faydalı bir hizmet sunmuş oluyor. Yoğun iş temposundan gündeme dair gelişmelerden uzak kalan internet kullanıcıları Google logosunun tarihçesi gibi popüler kelimelerinden Doodle sayesinde haberdar olup, önemli ve özel günlerden de geri kalmamış oluyor.

Google Tarihi - Gelişimi
Google Inc. bir arama motorunun ve geliştiricisi olan şirketin adıdır.
Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google'ı 1998'in 27 Eylül gününde 1 milyon dolar[kaynak belirtilmeli] yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya'da bulunur ve tüm dünyada 20,000 civarında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital'ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı şirketlere özel web arama çözümleri de sunuyor.Google'ın piyasa değeri 2009 yılı itibariyle 163 milyar Amerikan dolarıdır.Bu rakam ABD borsalarının en büyük 5. şirketi olduğunu göstermektedir.2005 yılı sonu ise değeri 114 milyar dolardı.

İlk Google 1998
Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti bölümlemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bunun için yeni bir teknoloji geliştirirler. Bu teknoloji, interneti klasik motorlara göre daha farklı bir şekilde inceliyordu. Bu yüzden kısa sürede adları tanınmaya başladı. Google başlangıçta google.stanford.edu adresinde faaliyete geçti ve depolama için kullanacakları terabytelık diskleri Larry'nin yurt odasına koyuyorlardı. Bu arada da tasarılarını ticari hayata geçirmek için girişimci aramaya başladılar.

Yahoo'nun kurucusu David Filo ile bir görüşme ayarlanır.David onlara tasarılarını geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye eder. Büyük şirketlerin ilgilerini çekemeyeceklerini anlayan ikili kendi başlarına devam etmeye karar alırlar. Ama bu seferde veri merkezi kurarken kullandıkları kredi kartları başlarına dert olmaya başlar.

Bu sırada Sun Microsystems'in kurucularından Andy Bechtolsheim kendileriyle görüşmek ister. Fikri beğenir ve çok acelesi olduğundan Google adlı şirkete 100.000 dolarlık bir çek yazar. Ama böyle bir şirket var olmadığından parayı bir süre tahsil edemezler. Daha sonra yakınlarından topladıkları 1 milyon dolar sermaye ile 7 Eylül 1998 de bir arkadaşlarının garajında Google'ı kurarlar. Aynı yıl PC Magazine adlı derginin Google'ı en iyi 100 site arasında göstermesi ve yılın en iyi arama motoru seçmesi arama motorunun tanınırlığını katlamıştır.
 

Teknolojisi
Google'ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google'ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar sözcük veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır.
 
PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A'dan Sayfa B'ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A'dan Sayfa B'ye bir "oy" olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.

Google'ın karışık ve kendine özel arama yöntemleri, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.
 
Yönetimi Kurucu ortaklar Larry Page (Ürünlerden Sorumlu Başkan) ve Sergey Brin (Teknolojiden Sorumlu Başkan), Eylül 1998'de Google projesini hayata geçirdiler. O günden bu yana, şirket, dünya genelinde 20.000'den fazla çalışana ulaştı ve sektördeki en deneyimli teknoloji uzmanlarından bazılarının yer aldığı bir yönetim ekibine sahip oldu. Eric Schmidt, Google'a 2001 yılında başkan ve CEO olarak katıldı.

google google logosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi