5 dakikada burun kanamasını durduran 5 yöntem

Bu yöntemler ile burun kanamasını durdurabilirsiniz.

5 dakikada burun kanamasını durduran 5 yöntem
5 dakikada burun kanamasını durduran 5 yöntem
Bu içerik 9408 kez okundu.


Burun kanaması pek önemsemeyiz belki; ama ciddi sonuçlar doğurabilir. Çünkü iki ihtimal var: Kan burun içine ya da burnun arkasına doğru akabilir. Arkaya doğru akması tehlikeli olandır. Akma durdurulmazsa boğaza kadar akıp kusmaya daha da kötüsü boğulmaya sebep olabilir. Bu sebeple burun kanamasını durdurma yöntemlerini öğrenmekte fayda var.

kanayan burna buz kompresi

Yöntem – 1: Buz kompresi

En etkili yöntem buz kompresidir. Rahat bir pozisyonda, başınızı kalbinizin seviyesinde tutacak şekilde dik oturun ve buz kompresine başlayın. Son kanın da boşalması için 5 – 10 dakika sonra başınızı öne doğru eğin. Kanama azalacak bir süre sonra da duracaktır.

Hindistan cevizi yağı

Yöntem – 2: Vazelin - Hindistan cevizi yağı

Kanayan burnun içine ince bir tabaka hâlinde vazelin sürmek kısa sürede kanamayı durduran etkili bir yöntemdir. Aynı şekilde Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Çok ince bir tabaka olduğuna dikkat edilmelidir. Çünkü akciğere kaçacak en ufacık bir parçası dahi bir başka sağlık sorununa sebep olacaktır.

kırmızı toz biber

Yöntem – 3: Kırmızı toz biber

1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı kırmızı toz biberi karıştırın ve içebiliyorsanız için. Ancak kanamanın üzerine uygulamak da yeterli olacaktır.

İçtiğinizde vücudunuzun kan akışı da düzene girecektir.

kese kağıdı

Yöntem – 4: Kese kâğıdı

Kese kâğıdından küçük bir rulo yapın ve burnunuza yerleştirin. 5 – 10 dakika kadar bekletin.

elma sirkesi

Yöntem – 5: Elma sirkesi

Her derde şifa sirke, burada da etkili. Burun deliğinize elma sirkeli pamuk bastırın ve 5 – 10 dakika bekletin. Elma sirkesi, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kanamayı durduracaktır.

5 dakikada burun kanamasını durduran 5 yöntem burun kanama ihtimal kan tehlike doğru boğaz kusma sebep kötü yöntem buz kompresi pozisyon vazelin kese kağıdı en son haber haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi