ABD heyeti Ankara’da - ANKARA Haberleri

ANKARA Haberleri - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye konulu çalışma grubu ilk toplantısının 8-9 Mart tarihlerinde gerçekleştirildiğini, bu toplantının ikincisinin ise bugün yapıldığını ve Amerikan heyetinin Türkiye’de olduğunu belirterek, toplantının ana gündeminin Menbiç olduğunu söyledi.

ABD heyeti Ankara’da
- ANKARA Haberleri
ABD heyeti Ankara’da
- ANKARA Haberleri İHA
Bu içerik 91 kez okundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye konulu çalışma grubu ilk toplantısının 8-9 Mart tarihlerinde gerçekleştirildiğini, bu toplantının ikincisinin ise bugün yapıldığını ve Amerikan heyetinin Türkiye’de olduğunu belirterek, toplantının ana gündeminin Menbiç olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Bakanlıkta basın toplantısı düzenledi. Şubat ayında ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye’yi ziyaretinden sonra bir mekanizma kurulduğunu ve çalışma gruplarının oluşturulduğunu hatırlatan Aksoy, “Bunlardan Suriye konulu çalışma grubu ilk toplantısını 8-9 Mart tarihlerinde gerçekleştirmişti. Bu toplantının ikincisi bugün yapılıyor. Amerikan heyetini ülkemizde ağırlıyoruz. Daha sonra Bakanımız 4 Haziran’da Washington’u ziyaret edecek. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Menbiç yol haritasının uygulamaya geçirilmesi konusunda ve ikili ilişkilerimizle ilgili görüşmelerde bulunacak” açıklamasında bulundu.

Aksoy, bu toplantının ana gündeminin Menbiç olduğunu ve Suriye konusundaki ikinci çalışma grubu toplantısı olduğunu kaydederek, “Daha sonra da bu toplantıdan sonra nihai hale gelecek metin için iki ülke dışişleri bakanları bir araya gelecekler 4 Haziran’da Washington’da” diye konuştu.

“Böyle adımlar olması halinde biz de karşılık vermeye mecbur kalırız”

ABD Kongresi’ndeki Türkiye’ye F-35 uçaklarının satışının yasaklanması yasa tasarısına ilişkin de Aksoy, "Amerikalı bazı senatörler F-35 savaş uçaklarının ülkemize transferinin engellenmesi amacıyla bir yasa tasarısı sundular. Bu tasarıda F-35’lerin sevkiyatı S-400 kararımızdan vazgeçmemize ve rahip Brunson’un tutukluluk haline son verilmesine bağlanıyor. Bunlar çok farklı konular. Elmalarla armutları aynı sepete koymamak gerekiyor. Biz F-35 programı kapsamında üzerimize düşen yükümlülükleri harfiyen yerine getirdik. Bu sadece ABD’nin yönettiği bir program değil, çok uluslu bir program. Bu gibi adımlar Amerika’yla müttefiklik ilişkilerimizin ruhuna da aykırı. Böyle adımlar olması halinde biz de karşılık vermeye mecbur kalırız” ifadelerini kullandı.Kaynak: İHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi