AK Parti milletvekili istatistikleri - ANKARA Haberleri

ANKARA Haberleri - 24 Haziran seçimlerinde seçilen 27. Dönem milletvekillerinin istatistikleri belli oldu. AK Parti’de koltukların yaklaşık yüzde 20’si kadınlardan oluşurken, 22 yaşındaki Rümeysa Kadak meclisin en genç milletvekili oldu.

AK Parti milletvekili istatistikleri
- ANKARA Haberleri
AK Parti milletvekili istatistikleri
- ANKARA Haberleri İHA
Bu içerik 100 kez okundu.

24 Haziran seçimlerinde seçilen 27. Dönem milletvekillerinin istatistikleri belli oldu. AK Parti’de koltukların yaklaşık yüzde 20’si kadınlardan oluşurken, 22 yaşındaki Rümeysa Kadak meclisin en genç milletvekili oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) toplam 295 sandalye alan AK Parti’de vekillerin ortalama yaşı 49 iken, cinsiyete göre dağılımda kadın vekil sayısı 53, erkek vekil sayısı da 242 oldu. Milletvekili seçilme yaşının 18’e indirilmesiyle birlikte çok sayıda genci milletvekili adayı gösteren AK Parti, 25 yaşın altında iki milletvekili çıkardı. En genç vekil ise İstanbul 3. Bölge’den aday olan 22 yaşındaki Rümeysa Kadak olurken, en yaşlı vekil de Kastamonu’dan aday olan 69 yaşındaki Hakkı Köylü oldu.

26. Dönem’de milletvekili olan 160 vekil tekrar seçilirken, yeni dönemde vekillerin 12’si lise ve ortaokul mezunu vekilden, 283’ü de yüksek lisans, lisans ve ön lisans mezunu vekilden oluştu. 295 vekilin 3’ünü engelli bireylerin oluşturduğu AK Parti sıralarının evli vekil sayısı 262 iken, bekar vekil sayısı 33 oldu.Kaynak: İHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Hacca gitmek için biriktirdiği parayı düşüren kadın cüzdanına kavuştu
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi
Erkan Sağlam: Basın mensubu da bir kamu görevlisi